Pedagog

DZIŚ 5 MAJA obchodzimy
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Na wielu stronach, w większości  artykułów i badań osób niepełnosprawnych intelektualnie pisze się sucho i naukowo, tak bezdusznie. Starałam się poszukać zalet, plusów, mocnych stron takich ludzi. Nie mogłam znaleźć  niczego. Jestem zaskoczona, bo przecież niemożliwe, że nikt o tym nie pisze. Mam niewiele doświadczeń z niepełnosprawnymi, jednak wynika z nich, że to osoby, które mają wiele talentów, pasji i rozwijają je, są wrażliwe, wesołe, optymistyczne, potrafią kochać, umieją się bawić, dawać radość innym... Oczywiście tak ogólnie, poza ich indywidualnymi cechami. Pomóżcie, napiszcie do mnie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) o tym co dobrego zobaczyliście w osobach niepełnosprawnych, wtedy to ja stworzę taką listę zalet.

1Pozdrawiam Wioletta Wiśniewska

Aby chronić sie przed kleszczem, trzeba go poznać jak każde niebezpieczeństwo. poniższe informacje pochodzą z poradnika programu przygotowanego przez Państwową Stację Sanitarno Epidemiologiczną. Pobież u nas albo ze strony http://wsse.waw.pl/promocja-zdrowia/programy/chron-sie-przed-kleszczami-wszystkimi-sposobami, kolorowankę i informacje.

 

BĄDŹ BEZPIECZNY

kleszcz pospolityukąszenieusuwaniemiejsca ugryzień

 

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE MIEJSCA UGRYZIEŃ

 

A nastepnie połącz kropki i będziesz mieć swojego kleszcza:

 

połąćz kropki

dz.ziemi tytuł fbOd grudnia 2019 roku WSZYSCY na całym świecie przekonujemy się jak bardzo blisko siebie żyjemy. Wiele kilometrów nie zrobiło różnicy wirusowi, który rozprzestrzenia się bez względu na odległość. Wiemy też, że WSZYSCY jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i jakość życia. Tu też odebraliśmy lekcję od korona wirusa. Jednak na jednej pandemii nasza odpowiedzialność się nie kończy.

Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Obchodzimy dziś - 22 kwietnia 2020, ustanowiony pięćdziesiąt lat temu DZIEŃ ZIEMI, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią CODZIENNIE. Nie tylko gdy jest już stan alarmowy czy krytyczny.
Motywem przewodnim tego roku jest "DZIAŁANIE NA RZECZ KLIMATU". Organizatorzy wydarzenia przekonują, że Dzień Ziemi 2020 musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem.

"Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu."

Rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda małych kroków zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam dostrzec co możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.


12 kroków, które możesz podjąć już teraz.

 

1. Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo. 
2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników. 
4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo
10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
12. Szukaj wielorazowych zamienników. Płatki kosmetyczne można zamienić na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Dziękuję i pozdrawiam Wioletta Wiśniewska

Czy jesteś postępowy? Nowoczesny? Współczesny? A może nawet awangardowy?

To może znasz kogoś zero waste?

Ja tak. Może Ty też. Byli nimi to moi rodzice i dziadkowie. Myślimy, że oni żyli tak dawno i są nie na czasie. Może się okazać, że to my, współcześni jesteśmy zacofani, niezgodni z duchem epoki, a nasze myślenie się zdezaktualizowało.

Zbliża się Dzień Ziemi.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Ziemi jest

"Działanie na rzecz klimatu".

Zerowasterzy właśnie to robią.

zero waste tytuł Fb

Zero waste,  w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To nieustanna nauka, próby, błędy i porażki, ale też wieczne pogłębianie świadomości i szukanie nowych bezśmieciowych rozwiązań na miarę naszych czasów i własnych potrzeb.

Jak sobie radzą zerowasterzy?

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu eRek (5R).

  1. Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.

  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).

  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).

  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

Można dodać do nich kolejne:

  1. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.

  2. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Pamiętaj też o wszystkich powyższych zasadach ?

A ty? Czy jesteś postępowy?

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

Ciąg dalszy nastąpi. Wioletta Wiśniewska

prokrastynacja przeciek Fb

Często ludzie zastanawiali się po co chodzimy do szkoły, przecież wszystko jest dostępne online, wystarczy kliknąć. Wiedza, muzyka, rozrywka, poznawanie znanych osób, zdobywanie ich zdjęć i informacji o ich życiu, skomplikowane obliczenia, fajne filmy, również dokumentalne i naukowe. Można też samemu robić zdjęcia, filmiki, muzykę... wszystko. Każdy ma swoje ulubione aplikacje, na które brakuje mu czasu. Co daje nam chodzenie do szkoły? Teraz chyba doświadczamy tego codziennie. Teraz możemy nawet za tym zatęsknić.

Czy sam w pokoju, przed ekranem albo książką, zeszytem uczysz się podobnie jak w szkole?

Szkoła to nie tylko informacje i sala lekcyjna.

Szkoła to człowiek

chociażby znajomy, kolega, nauczyciel, pielęgniarka,

pani w kuchni czy sekretariacie lub na korytarzu.

Niestety jeszcze na to trzeba poczekać.

A już od środy, 15 kwietnia, powrót do zdalnej nauki. To może być trudne, to może zniechęcać i de motywować. Każdy SAM musi się „spiąć” i wziąć do pracy. Co może pomóc, by lądowanie po świętach było nieco łagodniejsze, a start z nauką przyjemniejszy!

1. Zaczynaj dzień wcześniej

Sen jest bardzo ważny, ponieważ jego brak sprawia, że stajemy się rozdrażnieni, nie mamy ochoty na nic i brakuje nam motywacji do wykonywania czegokolwiek. Nie oczekuj od siebie, że jeśli będziesz kładł się spać o drugiej w nocy, to dasz radę wstać rano. Zacznij chodzić spać o rozsądnej godzinie i wstawaj wcześnie. Ten sposób jest znacznie efektywniejszy niż picie na dzień dobry dziesięciu filiżanek kawy.

2. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia

Zrób listę wszystkiego, co trzeba zrobić w domu, z zadanych lekcji. Poczujesz satysfakcję ze spełnionego zadania i pokonasz swojego największego wroga: prokrastynację czyli zwlekanie, czy też ociąganie się, odwlekanie, opóźnianie lub przekładanie czegoś na później.

3. Przygotuj miejsce do nauki wieczór wcześniej

Tracenie godziny rano na sprzątanie biurka, stołu, ubrań itp być może brzmi dla Ciebie znajomo. Jeśli zrobisz to dzień wcześniej zaoszczędzisz mnóstwo czasu rano, wyśpisz się. Sprawdź czy masz i czy działa sprzęt którego będziesz potrzebował: komputer, telefon, słuchawki... Wiesz jak potrafi wytrącić z równowagi, to że bateria się wyczerpała...

4. Ubierz się „normalnie”

Piżama albo wygodne dresy to sygnała do odpoczynku a nie do pracy. Wybierz w co się chcesz ubrać, wyglądaj ładnie, tak jak lubisz, to też poprawia nastrój i pomaga się uczyć.

5. Zjedz śniadanie.

Obowiązkowo, codziennie. Dobre, wartościowe śniadanie na długo zapewni mózgowi zdolność do pracy, a głód nie będzie Cię rozpraszał. Możesz też sobie przygotować drugie śniadanie lub zaplanować co zjesz (jak kanapka do szkoły). Fast foody i ciężkie przekąski powodują raczej zniechęcenie i ociężałość. Ogranicz – jedz raz na jakiś czas i po obowiązkach. PIJ WODĘ.

6. Zamiast drogi do szkoły

Droga do szkoły to jakiś ruch. Twojemu ciału jest on potrzebny tak jak śniadanie. Czyli rozruszaj się rano. Może pompki, może rowerek, może ścieżka, albo pajacyki... Rusz się po prostu.

7. Zaplanuj swój grafik

Sprawdź swój grafik zajęć i postaraj się przewidzieć ile czasu zajmie Ci wykonanie zadanych prac. Weź na siebie konkretne obowiązki domowe , zaplanuj czas kiedy je wykonasz. Zrób to sumiennie. Takie oderwanie się od ekranu jest zdrowe, a zrobienie czegoś dla domowników daje dodatkowego powera. Jeśli zaplanujesz pracę unikniesz stresu związanego np. z zapomnieniem wykonania istotnego zadania. Będziesz spokojniejszy ze świadomością, że wszystko masz zapisane i nic Ci nie "umknie"

8. Rób przerwy

Podczas nauki dobrze jest robić sobie przerwy, nie mogą być one jednak zbyt długie, abyś nie odszeł całkowicie od myśli, że masz jeszcze do wykonania jakieś zadania. Przerwy powinny być miłe (jak pogaduchy lub wygłupy w szkole na korytarzu), możesz umówić się na chat „przerwowy” ze znajomymi. Jeśli Ci to pomaga, ustaw sobie dzwonki informujące o upływie czasu.

9. Rób dobre wrażenie na nauczycielach

Nie chodzi mi o lizusostwo. Dobre wrażenie to odbieranie i wykonywanie wszystkich prac na czas. W ten sposób, nauczyciele będą Cię szanować, chętniej wytłumaczą Ci trudniejsze zadania i dadzą Ci więcej czasu na napisanie wypracowania. Jeśli masz wątpliwości – pytaj, bądź aktywny.

10. Rozwijaj siebie

Pamiętaj, że to też czas na Twój rozwój osobisty. Masz pasję, zainteresowania? Pamiętaj o nich. Teraz masz więcej czasu, by je rozwijać. Szukaj też sposobów relaksu. Nie daj się złapać w pułapkę leżenia w łóżku lub siedzenia przed telewizorem. Tak tylko tracisz swój budżet czasowy, cenne minuty, sekundy.

11. Zrób dla SIEBIE coś miłego

Możesz zaplanować nagrodę dla siebie za wykonanie swojego planu. Np obejrzenie lub zjedzenie czegoś co lubisz, może mama zrobi Ci masaż, albo tata pokopie z Tobą piłkę, a jak masz rodzeństwo, to można jeszcze więcej razem. Pogadaj ze znajomymi, posłuchaj muzyki. Małe przyjemności pozwalają odreagować stres, zregenerować się i po prostu dają radość.

Teraz już wiesz, że nie ważne jak często mówisz,
że nienawidzisz szkoły, możesz za nią tęsknić.

To serio może być dobry czas w Twoim życiu,

który NIE UCIEKNIE.

7

6

5

4

Podkategorie