Pedagog

plakat 6

Szkolna Kampania Szacunku dla Innych - została zaplanowana
w kalendarzu szkolnym w terminie 15 – 19 listopada 2021 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Kampania przeciągnęła się do 30 listopada 2021 i spotkała się z żywym odzewem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli wszystkich klas. Serdecznie dziękujemy za każdy pomysł, inicjatywę i udział w propozycjach. Zaczęło się od tablicy przedstawiającej Kampanię oraz informacjach w e-dzienniku, na stronie www i szkolnym fanpage.

Odznakę w postaci fioletowego wykrzyknika wg projektu p. Wioletty Wiśniewskiej sponsorowała Rada Rodziców – dziękujemy. Pozostałe nagrody ofiarował radny p. Wojciech Plichta.

Kampania zaistniała poprzez:

Kolor – fioletowy, bo skłania do refleksji.Symbol – fioletowy !, bo podkreśla jak ważna jest sprawa i znaczek z tym wykrzyknikiem. 

znaczek

Hasło

hasło szac2

bo wszyscy są tak samo ważni. Piosenkę – „Tolerancja” St. Soyki, bo mówi co robić, by się szanować. Maskotkę - symbol akceptacji inności, kot we fioletowe pasy
o imieniu Wykrzyknik, bo chodzi swoimi drogami, jest nierealny, a i tak go wszyscy lubimy. 

kot

Sondę na temat „Co w naszej Kampanii symbolizuje wykrzyknik?” - nagrodą, za trafne interpretacje, była odznaką i bilet do Rozrywkowego Centrum Hulakula, którą otrzymała Lena Ołdakowska z klasy IVBKonkurs na największą ilość plakatów w salach lekcyjnych, mówiących
o tym jak szanować innych. Nagrodą była Odznaka Dyrektora SSP5, którą wygrała klasa IIIB wraz z wychowawcą p. Marta Rybacką – wszystkie plakaty były zgodne z wymaganiami konkursu! 

IIIB

odznaczenia

odznaka

Słodkie upominki otrzymali uczniowie klasy IIIA wraz
z wychowawcą p. Agnieszką Olejasz
za najliczniejszy udział
w plakatowym konkursie. 

3a

Dodatkowo nagrodziliśmy uczniów klasy IIB z wychowawcą
p. Marzena Dymowską
 za niesamowity pomysł na plakat. Uczniowie otrzymali wesołe smycze i słodkości. 

plakat 2b

Nagrodzeni odznaką i biletem do Rozrywkowego Centrum Hulakula zostali również: Wojtek Książek z klasy IVB i Kinga Jędrzejewska z klasy VB, których pomysły na plakaty były wyjątkowe. Lekcje przeprowadzone przez nauczycieli i wychowawców. Film „Cudowny chłopak” reż. Stephen Chbosky . Wnioski dzieci przesłane do pedagoga. Nagrodzone przemyślenia należały do Bartosza Milewskiego z klasy IB - najmłodszy z nagrodzonych, otrzymał odznakę Kampanii i bilet do Rozrywkowego Centrum Hulakula. 

1b bartek

Spektakl profilaktyczny w MDK zorganizowany przez OPS pt. „Szczęście za rogatką” poruszający problematykę narkomanii, przemocy i agresji w szkole. Wyzwanie czyli zaśpiewanie piosenki „Tolerancja” przez klasę 7D, i nominowanie czterech kolejnych instytucji do wyzwania i zaśpiewania ww piosenki. Czekamy na podjęcie wyzwania. Gazetkę z cytatami i myślami dotyczącymi szacunku z możliwością dopisania swojej myśli.

cytaty bliskoznaczne  cytaty wpisy

cytaty 2

cytat 1

cytat 3

cytat 4

Koordynatorem i głównym pomysłodawcą Kampanii był pedagog szkolny p. Wioletta Wiśniewska.

Zespół ściśle współpracujący, jak również komisja konkursowa to: nauczyciel biblioteki
p. Małgorzata Kowalewicz i psycholog szkolny p. Beata Wójcicka.

zespół i kot 2

 

Realizatorami zadań Kampanii była cała społeczność szkolna czyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy.

Następna Kampania – Akademia Dobrych Manier - już w przyszły tygodniu. Weź udział bo warto.

Może już słyszeliście o APLIKACJI RESQL?

My się nią zainteresowaliśmy.

Dlaczego?

Ponieważ w naszej szkole też tak może być:

resqul1

NIE ZGADZAMY SIĘ NA TO!

Jednak możemy działać jedynie wtedy gdy dowiemy się, że coś się dzieje. Aplikacja ma nam to umożliwić.

Otóż uczniowie klas 5, 6 i 7 będą mogli,

po ściągnięciu aplikacji na swoje urządzenia,

anonimowo informować o aktach, zachowaniach, sytuacjach

związanych z przemocą.

resqul2

 

Aplikacja RESQL może skutecznie zapobiegać przemocy bądź przerywać sytuacje związane z przemocą i pomagać wszystkim zaangażowanym w ten akt. Nasza szkoła chce skutecznie DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO.

ciąg dalszy informacji nastapi za kilka dni....

 

 

 

hasło szac2Kwarantanna dla kilku klas pokrzyżowała nam plany dotyczące konkursu plakatowego w salach. W związku z tym przesuwamy termin rozstrzygnięcia konkursu na przyszły tydzień - 30 listopada. Mam nadzieję, że już wszyscy zdążą wrócić i zdobić sale przygotowanymi plakatami.

Jednak kampania trwa. Dziś nowe elementy:

1. Hasłem kampanii jest "Nie niszcz SIEBIE - szanuj INNYCH". Hasło pojawi się na szkolnym Fb - prosimy wszystkich możliwych o udostępnianie - mamy nadzieję, że w ten sposób nasza akcja rozszerzy się poza szkołę.

2. Jak wiadomo symbolem Kampanii jest fioletowy wykrzyknik. Pojawiła się informacja dlaczego fioletowy. Dziś ogłaszam sondę (z nagrodami) dotyczącą interpretacji "dlaczego wykrzyknik?" Na uczniów, którzy udzielą najtrafniejszych odpowiedzi czekają drobne upominki. Przypominam, że powinno mieć to formę sondy, a więc krótkich trafnych odpowiedzi (2 - 3 zdaniowych) na pytanie "Dlaczego wykrzyknik jest symbolem Kampanii propagującej szacunek? Co on ma oznaczać? Co symbolizować?"
Proszę o przesyłanie odpowiedzi (podpisanych imieniem nazwiskiem i klasą) na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z wyrazami szacunku Wioletta Wiśniewska

fiolet4

Symbolem naszej Szkolnej Kampanii Szacunek dla Innych jest fioletowy wykrzyknik. Wszystkich, którzy włączają się w naszą akcję, bo uznają, że szacunek należy się wszystkim zachęcam do noszenia w widocznym miejscu fioletowego wykrzyknik codziennie od 18 – 25 listopada. To będzie znak wspólnego stanowiska na temat szacunku. Dlaczego fioletowy?

FIOLETOWY - łączy w sobie spokój niebieskiego koloru i energię czerwonego, kojarzy się z zaufaniem, pobudza tę część w mózgu, która odpowiada za rozwiązywanie problemów i wyobraźnię. Nasz mózg odbiera fiolet jako barwę kreatywności. Zachęca do twórczych poszukiwań. Pomaga zajrzeć w głąb siebie tym, którzy poszukują sensu życia lub duchowej satysfakcji. Uspokaja emocje. Kojąco wpływa na umysł i nerwy. To kolor sprzyjający oświeceniu intelektualnemu, ale także związany ze światem fantazji, marzeń i snów, które pozwalają uciec od otaczającej rzeczywistości. W drugiej połowie XIX wieku uznany za symbol wolności i młodości.

Szkolna Kampania Szacunku do Innych

tolerancja21

16 listopada rozpoczynamy

Szkolną Kampanię Szacunku dla Innych

Nie jest to przypadkowa data. Chcemy w ten sposób przypomnieć sobie i wszystkim innym, że SZACUNEK to podstawa wszystkich relacji i obowiązek każdego z nas i dla każdego z nas. O naszych działaniach i propozycjach będziemy informować każdego dnia - proszę śledzić informacje.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji (ang. International Day of Tolerance) – święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.

Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocynacjonalizmurasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości.

Data nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku, przy czym Międzynarodowy Rok Tolerancji (1995) został ustanowiony przez Zgromadzenie w 1993 (rezolucja 48/126) z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO.

Jest to święto szacunkuakceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów skierowane zostały zarówno do placówek oświatowych jak i szerszego kręgu społeczeństwa.

W Deklaracji UNESCO, państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej. (źródło wikipedia)

Artykuł został przekopiowany ze strony: https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/squid-game-serial-nie-dla-dzieci.html

squid game

W ostatnich tygodniach koreański serial SQUID GAME bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Stał się już najpopularniejszym serialem w historii platformy NETFLIX. Pomimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych.

Ośmioodcinkowy serial przedstawia losy grupy osób, które z powodu trudnej sytuacji życiowej dały się nakłonić do udziału w serii gier, nie wiedząc, że przegrywający są w nich brutalnie zabijani. Na ekranie pokazywane jest to w  sposób bardzo realistyczny – strzały prosto w głowę, bryzgająca we wszystkie strony krew, śmiertelne upadki z wysokości. Jednym z wątków filmu są też pokazane sceny pobierania organów od umierających po nie udanej egzekucji graczy.  Obok brutalnych scen w filmie widać strach i rozpacz bohaterów oraz bezwzględne okrucieństwo ich oprawców.

Słyszymy od nauczycieli i od samych dzieci o 9-10 latkach, które organizują pokazywane w serialu gry, dzielą się na graczy i strażników, udają zadawanie śmierci i umieranie, zdarza się, że stosują realną przemoc wobec przegranych – strzał zastępują uderzeniem w głowę, a nawet pobiciem. Tak jak bohaterowie filmu dostają od tajemniczych osób wizytówki z numerem telefonu oznaczone symbolami kółka, kwadratu i trójkąta, tak uczniowie podrzucają sobie podobne wizytówki do szkolnych szafek. Dzieci, które nie oglądały filmu, słyszą o nim w szczegółach od rówieśników. Pogadanka z psychologiem na ten temat w jednej z warszawskich szkół ujawniła wysoki poziom lęku kilkorga uczniów, którzy mieli kontakt z serialem. Okazuje się, że wiele dzieci ogląda ten serial nie tylko za przyzwoleniem rodziców, ale nawet wspólnie z nimi – relacjonuje Łukasz Wojtasik z FDDS

Film staje się również inspiracją do rozgrywek online (np. na platformie Roblox popularnej wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a nawet młodszych). W sieci można kupić przebrania – zarówno ofiar, jak i strażników. Ich dystrybutorzy zapowiadają, że będą przebojem w tegoroczne Halloween. W ofercie sklepów internetowych pojawiają się dziecięce gadżety związane z filmem – kubki, poduszki, bluzy, koszulki, a nawet klocki z postaciami z gry i z możliwością zbudowania znanej z filmu areny do rozgrywek.

Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką – atrakcyjne przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. Mylące może być też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak „Raz, dwa, trzy, babajaga, patrzy” itp. Do tego film jest intensywnie promowany, a również naśladowany (odgrywanie scen egzekucji, stylizowanie się na bohaterów filmu) na Tik Toku, czyli w miejscu niezwykle popularnym wśród dzieci (nawet, pomimo ograniczeń regulaminowych serwisu, poniżej 13 roku życia).

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje o uważność i rozwagę! 


SQUID GAME TO NIE JEST FILM DLA DZIECI!

Apelujemy do nauczycieli o rozmowę z dziećmi i komunikację z rodzicami!

Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój. Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu.

Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły.

Rodzice i nauczyciele znajdą naszą pomoc, dzwoniąc pod numer 800 100 100 - telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15.

Dzieci, które potrzebują porozmawiać o tym, co dla nich ważne i trudne mogą zadzwonić do 116111 - telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

sos dtz page

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?

Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?

Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość  zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy  w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

PRO MED

Miło nam zakomunikować, że od 1.10.2021, w Centrum Medycznym PRO-MED przy ul. Armii Krajowej 64/13 w Wołominie, rozpoczyna działalność Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I Poziom Referencyjny.

Ośrodek finansowany jest przez NFZ. Nie wymagane jest skierowanie, a jedynie zgoda obojga rodziców na objęcie opieką dziecka. Zespół ośrodka, to psychologowie i psychoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem, oraz terapeuta środowiskowy, który w razie potrzeby będzie kontaktował się z Państwem w celu przeprowadzenia wywiadu, lub uzyskania informacji potrzebnych w procesie leczenia. Zadaniem ośrodka jest objęcie opieką dzieci i młodzieży od 3 do 21 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki). Udzielamy pomocy miedzy innymi w:

 • sytuacjach kryzysowych

 • zaburzeniach depresyjnych

 • stanach lękowych

 • zaburzeniach zachowania

 • zaburzeniach emocjonalnych

W trakcie leczenia, proponujemy różne formy pracy: porada psychologiczna, psychoterapia, terapia rodzinna, sesje wsparcia psychospołecznego. Obejmujemy opieka w razie potrzeby cały system rodzinny. Im mniejsze dziecko, tym większy udział pomocy rodziców w leczeniu dziecka. Im starsze dziecko, tym większy udział jego pracy indywidualnej w procesie leczenia.

Jesteśmy placówką „pierwszego kontaktu”, blisko środowiska dziecka i jego rodziny.

Zapisy do rejestracji ogólnej poradni PRO-MED pod numerem telefonów:

22 499-80-70 lub 698-871-796 lub osobiście od 1.10.2021.

Piotr Piskorz

wraz z zespołem Ośrodka

 

Szanowni Państwo,pomoc tel

w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

Ministerstwo Edukacji i Nauki

zrób zdjęcie9 września

na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS

i właśnie dzisiaj w sposób szczególny

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 5

w Wołominie im. Polskich Olimpijczyków

(za przykładem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi) zachęca do przyłączenia się do działań kampanii społecznej

#FASOFF.

Razem, jednym głosem, mówimy:

#ciążabezalkoholu

#niepijwciąży

Przypominamy - nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży! Alkohol uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne dziecka. Alkohol pity w ciąży przez przyszłą mamę może być przyczyną FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego.

To dramat dla dziecka na całe życie.

201604570298c350b8e

 

 

 

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome)

PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY

 

FAS – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Cząsteczki alkoholu z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego. Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to mózg jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu i już w czasie ciąży może zostać uszkodzony.

Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie. Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa (1991, Journal of American Medical Association).

Istnieje wiele teratogenów (czynników powodujących trwałe zaburzenia budowy lub czynności organizmu w okresie życia embrionalnego lub płodowego), które zaburzają rozwój potomstwa, powodując wrodzone upośledzenia jak anomalie rozwojowe, zaburzenia funkcjonowania, opóźnienie wzrostu lub śmierć dziecka. Symptomy te obejmują :

 • Deficyty uwagi

 • Deficyty pamięci

 • Nadpobudliwość

 • Trudności z przyswajaniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze)

 • Niezdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów

 • Trudności w uczeniu się na błędach

 • Trudności w ocenie

 • Słabą kontrolę impulsów

Uwaga: Objawy te nie są „zaburzeniami zachowania”, ale rezultatem stałego, trwałego uszkodzenia mózgu (tzw. statyczna encefalopatia) i nie zależą od woli dziecka.

Dlatego też, tak ważne jest dla nas uświadomienie młodemu pokoleniu, jakie ogromne niebezpieczeństwo niesie za sobą picie alkoholu, szczególnie dla kobiet w ciąży.

 

 

Podkategorie