Świetlica proponuje zabawy dla dzieci
Czas spędzony w domu z powodu wirusa to nie tylko czas na naukę, ale również na zabawę! Nie możemy być razem z dziećmi, ale możemy podzielić się z Wami pomysłami i doświadczeniem. Mamy nadzieję, że chociaż w taki sposób uda nam się urozmaicić dzieciom czas spędzony w domu.
Gorąco zapraszają do wspólnej zabawy nauczyciele świetlicy.
-
Domowe podchody
Do tej zabawy potrzebne jest min.2 osoby, małe karteczki, coś do pisania/ rysowania i np. jednakowe klocki oraz jakiś przedmiot do schowania. Najlepsza zabawa będzie jak tym przedmiotem będzie coś słodkiego. Będzie to nagroda za prawidłowe przejście zabawy
i odnalezienie „skarbu”.
Ustalamy, kto będzie szukał a kto ukrywał. Osoba szukająca nie może widzieć zagadek ani miejsc ukrycia klocków przed słowem ”start”. Ustalamy również miejsce ukrycia pierwszego klocka np. na biurku.
Numerujemy karteczki od 1 do 5 (liczba kartek dowolna, w zależności od fantazji i wieku uczestników) na 4 piszemy w formie zagadki o jaki przedmiot znajdujący się w mieszkaniu/domu/podwórku nam chodzi. Np. urządzenie wszystkim znane bo za ludzi robi pranie (pralka)lub rysujemy na kartce pralkę. Na kartce nr 5 piszemy BRAWO- ukończyłeś podchody, znalazłeś nagrodę.
Kartkę nr1 składamy i wkładamy w klocek i kładziemy go tam gdzie było ustalone na początku zabawy. Klocek z kartą nr2 chowamy tam gdzie wskazuje zagadka z kartki nr1 i powtarzamy tak aż do nr 5. Kiedy wszystko zostało ukryte dajemy znak osobie szukającej mówiąc „start”.
Osoba szukająca zaczyna oczywiście poszukiwania od miejsca ustalonego na początku, odczytuje zagadkę i szuka dalej.
W tej zabawie wykorzystujemy wszystkie pomieszczenia w mieszkanie tj. pokój, korytarz, kuchnię, łazienkę, balkon czy nawet ogród.
-
Alfabetyczna zagadka
Na kartce należy napisać wszystkie 32 litery alfabetu polskiego. Kolejnej literze przyporządkowujemy numer tj A-1 Ą-2 B-3 itd.
Wymyślamy jakieś zdanie które zaszyfrowujemy w postaci cyfr. Zadaniem osoby odgadującej jest odgadnąć to zdanie.
Np. 32,7,3,29, 14,21,30,14,1 18,12,7 24,14,1,14,1,16,1
26,20,3,29 18,21,32,12 18,12,7 30,16,1,17,1,16,1
Odpowiedź : Żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
-
Przeprawa przez rzeka.
Wyobraź sobie że przez wasz pokój przepływa rzeka rozciąga swe brzegi od stołu do kanapy albo od ściany do ściany w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugi brzeg skacząc po kamieniach, ale tak aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami, jaśkami, pufami czy nawet złożonymi ubraniami. Rozkładamy je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. Po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniamy ustawienie , oczywiście na trudniejsze.
Inny wariant tej zabawy.
Na linii startu przygotowane są 3 kamienie( kartki papieru). Uczestnik staje na 2 kamieniach każdą stopą na innym, 3 kamień trzyma w ręku. Trzymany kamień kładzie przed sobą na podłodze stawia na nim jedną stopę, a zwolniony kamień przenosi ręką w przód, staje na nim następną stopą itd. Jeśli zawodnik na trasie spadnie, choćby jedną nogą z kamienia, musi powtórzyć trasę od początku.
-
Mały Ninja
Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia , precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę. Zadaniem dzieci jest pokonać tor najlepiej nie dotykając nici.
5. Szczęściarz
Wystarczy kostka do gry, 2 elementy na podłodze które wyznaczą start i metę oraz jakiś przedmiot np. samochodzik dla każdego z graczy.
Ustawiamy zawodników na linii startu, po kolei rzucamy kostką i poruszamy się o tyle długości samochodu ile wypadło oczek na kostce. Gra kończy się aż któryś z zawodników przekroczy linię mety i jest zwycięzcą.
6. Kto wyżej
Potrzebne są kostka do gry i kartka z narysowaną drabiną wys. ok 30 cm, gdzie odległości miedzy szczeblami wynoszą 0,5 cm.
Grający wyrzucają na zmianę kostką i po odczytaniu liczby oczek zaznaczają na drabince odpowiedni szczebel licząc oczywiście od dołu. Np. jeden gracz może zaznaczyć kolorem niebieskim a drugi zielonym. Ten kto szybciej dojdzie do ostatniego szczebla wygrywa.
Gra jest ciekawsza, gdy pewne oczka na kostce np. 1,3,4,6 upoważniają do wspięcia się po drabinie w górę, a pozostałe czyli 2,5 powodują cofniecie o tyle oczek ile wskazuje kostka.
7. Przedmuchiwanie piłeczki.
Zawodnicy stoją po obu stronach stołu i na zmianę dmuchają w małą piłeczkę , starając się przezwyciężyć opór przeciwnika. Kto zdmuchnie piłeczkę ze stołu po stronie przeciwnika zdobywa punkt. Piłeczki nie wolno niczym dotykać.
8. Wygryzanie z wafla
Dziecko otrzymuje wafel tortowy i jego zadaniem jest wygryzienie z niego określonego kształtu, np. serca, jabłka, litery itp.
9. Pisanie ustami lub stopą.
Zadaniem dzieci jest napisanie określonego wyrazu za pomocą pisaka trzymanego palcami u stóp lub w ustach.
10. Jazda konno.
Dziecko siada na krześle. Dorosły informuje go że wyrusza np. do babci konno. Jeździe towarzyszą różne odgłosy:
Jedziemy wolno- uderzamy dłońmi o kolana
Jedziemy szybko- szybko uderzamy dłońmi o kolana
Przejeżdżamy przez most- stukamy zaciśniętymi pięściami w swoje piersi
Mijamy zarośla – wystawiamy prawą rękę z okrzykiem „szszszu”
Przejeżdżamy przez błoto- uderzamy dłońmi o policzki
Jedziemy po bruku- uderzamy pięść o pięść
Skaczemy przez przeszkodę – skaczemy z krzesłem kawałek.
Dojeżdżamy na miejsce – schodzimy z krzesła, odstawiamy go na miejsce.
Miłej ZABAWY życzą nauczyciele świetlicy