Jak sobie poradzić z PROKRASTYNACJĄ.
Często ludzie zastanawiali się po co chodzimy do szkoły, przecież wszystko jest dostępne online, wystarczy kliknąć. Wiedza, muzyka, rozrywka, poznawanie znanych osób, zdobywanie ich zdjęć i informacji o ich życiu, skomplikowane obliczenia, fajne filmy, również dokumentalne i naukowe. Można też samemu robić zdjęcia, filmiki, muzykę… wszystko. Każdy ma swoje ulubione aplikacje, na które brakuje mu czasu. Co daje nam chodzenie do szkoły? Teraz chyba doświadczamy tego codziennie. Teraz możemy nawet za tym zatęsknić.
Czy sam w pokoju, przed ekranem albo książką, zeszytem uczysz się podobnie jak w szkole?
Szkoła to nie tylko informacje i sala lekcyjna.
Szkoła to człowiek –
chociażby znajomy, kolega, nauczyciel, pielęgniarka,
pani w kuchni czy sekretariacie lub na korytarzu.
Niestety jeszcze na to trzeba poczekać.
A już od środy, 15 kwietnia, powrót do zdalnej nauki. To może być trudne, to może zniechęcać i de motywować. Każdy SAM musi się „spiąć” i wziąć do pracy. Co może pomóc, by lądowanie po świętach było nieco łagodniejsze, a start z nauką przyjemniejszy!
1. Zaczynaj dzień wcześniej
Sen jest bardzo ważny, ponieważ jego brak sprawia, że stajemy się rozdrażnieni, nie mamy ochoty na nic i brakuje nam motywacji do wykonywania czegokolwiek. Nie oczekuj od siebie, że jeśli będziesz kładł się spać o drugiej w nocy, to dasz radę wstać rano. Zacznij chodzić spać o rozsądnej godzinie i wstawaj wcześnie. Ten sposób jest znacznie efektywniejszy niż picie na dzień dobry dziesięciu filiżanek kawy.
2. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia
Zrób listę wszystkiego, co trzeba zrobić w domu, z zadanych lekcji. Poczujesz satysfakcję ze spełnionego zadania i pokonasz swojego największego wroga: prokrastynację czyli zwlekanie, czy też ociąganie się, odwlekanie, opóźnianie lub przekładanie czegoś na później.
3. Przygotuj miejsce do nauki wieczór wcześniej
Tracenie godziny rano na sprzątanie biurka, stołu, ubrań itp być może brzmi dla Ciebie znajomo. Jeśli zrobisz to dzień wcześniej zaoszczędzisz mnóstwo czasu rano, wyśpisz się. Sprawdź czy masz i czy działa sprzęt którego będziesz potrzebował: komputer, telefon, słuchawki… Wiesz jak potrafi wytrącić z równowagi, to że bateria się wyczerpała…
4. Ubierz się „normalnie”
Piżama albo wygodne dresy to sygnała do odpoczynku a nie do pracy. Wybierz w co się chcesz ubrać, wyglądaj ładnie, tak jak lubisz, to też poprawia nastrój i pomaga się uczyć.
5. Zjedz śniadanie.
Obowiązkowo, codziennie. Dobre, wartościowe śniadanie na długo zapewni mózgowi zdolność do pracy, a głód nie będzie Cię rozpraszał. Możesz też sobie przygotować drugie śniadanie lub zaplanować co zjesz (jak kanapka do szkoły). Fast foody i ciężkie przekąski powodują raczej zniechęcenie i ociężałość. Ogranicz – jedz raz na jakiś czas i po obowiązkach. PIJ WODĘ.
6. Zamiast drogi do szkoły
Droga do szkoły to jakiś ruch. Twojemu ciału jest on potrzebny tak jak śniadanie. Czyli rozruszaj się rano. Może pompki, może rowerek, może ścieżka, albo pajacyki… Rusz się po prostu.
7. Zaplanuj swój grafik
Sprawdź swój grafik zajęć i postaraj się przewidzieć ile czasu zajmie Ci wykonanie zadanych prac. Weź na siebie konkretne obowiązki domowe , zaplanuj czas kiedy je wykonasz. Zrób to sumiennie. Takie oderwanie się od ekranu jest zdrowe, a zrobienie czegoś dla domowników daje dodatkowego powera. Jeśli zaplanujesz pracę unikniesz stresu związanego np. z zapomnieniem wykonania istotnego zadania. Będziesz spokojniejszy ze świadomością, że wszystko masz zapisane i nic Ci nie „umknie”
8. Rób przerwy
Podczas nauki dobrze jest robić sobie przerwy, nie mogą być one jednak zbyt długie, abyś nie odszeł całkowicie od myśli, że masz jeszcze do wykonania jakieś zadania. Przerwy powinny być miłe (jak pogaduchy lub wygłupy w szkole na korytarzu), możesz umówić się na chat „przerwowy” ze znajomymi. Jeśli Ci to pomaga, ustaw sobie dzwonki informujące o upływie czasu.
9. Rób dobre wrażenie na nauczycielach
Nie chodzi mi o lizusostwo. Dobre wrażenie to odbieranie i wykonywanie wszystkich prac na czas. W ten sposób, nauczyciele będą Cię szanować, chętniej wytłumaczą Ci trudniejsze zadania i dadzą Ci więcej czasu na napisanie wypracowania. Jeśli masz wątpliwości – pytaj, bądź aktywny.
10. Rozwijaj siebie
Pamiętaj, że to też czas na Twój rozwój osobisty. Masz pasję, zainteresowania? Pamiętaj o nich. Teraz masz więcej czasu, by je rozwijać. Szukaj też sposobów relaksu. Nie daj się złapać w pułapkę leżenia w łóżku lub siedzenia przed telewizorem. Tak tylko tracisz swój budżet czasowy, cenne minuty, sekundy.
11. Zrób dla SIEBIE coś miłego
Możesz zaplanować nagrodę dla siebie za wykonanie swojego planu. Np obejrzenie lub zjedzenie czegoś co lubisz, może mama zrobi Ci masaż, albo tata pokopie z Tobą piłkę, a jak masz rodzeństwo, to można jeszcze więcej razem. Pogadaj ze znajomymi, posłuchaj muzyki. Małe przyjemności pozwalają odreagować stres, zregenerować się i po prostu dają radość.
Teraz już wiesz, że nie ważne jak często mówisz,
że nienawidzisz szkoły, możesz za nią tęsknić.
To serio może być dobry czas w Twoim życiu,
który NIE UCIEKNIE.