Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
Zarządzenie nr 15/2020
dyrektora Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie
z dnia 27 sierpnia 2020 r.
w sprawie wprowadzenia Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
Na podstawie art. 68 ust. 1. pkt 1 i pkt. 6 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r. (Dz. U. 2020r. poz. 910 i poz. 1378), w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.), rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 491, z późn. zm.), rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1356 i poz. 1393), wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r.
zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wprowadza się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 5 w Wołominie Procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, w brzmieniu załącznika do Zarządzenia.
§ 2.
Zobowiązuje się pracowników Szkoły do zastosowania się do obowiązków wynikających z procedury, o której mowa w § 1, w razie zaistnienia podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania za COVOD-19.
§ 3.
Procedura, o której mowa w § 1, wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
§ 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do zarządzenia nr 15
Dyrektora Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5
z dnia 27 sierpnia 2020
Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
§ 1.
-
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak:
1) duszność;
2) stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C);
3) objawy przeziębieniowe;
4) gorączka;
5) kaszel;
6) duszności i kłopoty z oddychaniem;
7) bóle mięśni i ogólne zmęczenie
pracownik nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112 w celu poinformowania, że może być zakażony koronawirusem.
-
O wystąpieniu sytuacji opisanej w ust. 1 i potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły, telefonicznie lub w innej przyjętej w szkole formie zgłaszania nieobecności w pracy.
-
Pracownik informuje dyrektora również o zastosowanych wobec niego zaleceniach stacji sanitarno-epidemiologicznej.
-
Dyrektor niezwłocznie informuje powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną o fakcie zakażenia pracownika koronawirusem i ściśle stosuje się instrukcji oraz poleceń wydanych przez pracownika stacji.
-
O potwierdzonym zakażeniu pracownika, dyrektor informuje organ prowadzący i kuratorium oświaty.
§ 2.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
-
Dyrektor po otrzymaniu informacji, o której mowa ust. 1, niezwłocznie powiadamia:
-
właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną
-
miejscową policję lub dzwoni na nr 112;
-
burmistrza
-
kuratorium oświaty
-
Dyrektor stosuje się ściśle do wydawanych przez właściwe organy instrukcji i poleceń.
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). Zadania te wykonuje wskazany przez dyrektora pracownik, zabezpieczony w odpowiednie środki ochrony osobistej.
§ 3.
-
Niezwłocznie ustalana jest lista osób (pracowników i uczniów) przebywających w tym samym czasie w części/częściach obiektu szkolnego, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie – dyrektor wyznacza osobę do sporządzenia listy lub osobiście sporządza taką listę.
-
W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
§ 4.
-
W przypadku zauważenia u ucznia objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, opiekun grupy/nauczyciel niezwłocznie telefonicznie informuje jednego z rodziców ucznia o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły i zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły.
-
W przypadku wystąpienia u ucznia niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pozostałych uczniów na odległość, co najmniej 2 metrów lub odprowadzony do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
-
Odizolowany uczeń cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodzica. Opiekun przebywający w tym samym pomieszczeniu powinien zachować dystans wynoszący min. 2 m, zakryć usta i nos maseczką.
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami, a powierzchnie, z którymi miał kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.) dezynfekuje się.
-
Zadania określone w ust. 4 wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony w środki ochrony osobistej.
-
Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę uczniów i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie.
-
O możliwym zakażeniu ucznia koronawirusem dyrektor niezwłocznie informuje organy, o których mowa w § 2 ust. 2.
-
W stosunku do pracowników, o których mowa w ust. 6, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi od pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej.
-
W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
-
O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych uczniów, którzy mieli kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
-
Rodzice dziecka/ucznia podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia ich dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 5.
Informacje z numerami telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych umieszcza się w miejscach łatwo dostępnych.
§ 6.
Osoby, które miały kontakt z zakażonym powinny zastosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały z taką osobą kontakt.
§ 7.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora, a dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
§ 8.
-
W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
-
W przypadku braku zgody pracownika, o której mowa w ust. 2, dyrektor ustala inną formę komunikacji na odległość z danym pracownikiem.
§ 9.
Do zgłoszenia dyrektorowi podejrzenia zakażenia koronawirusem zobowiązany jest każdy pracownik szkoły.
§ 10.
Każdy, kto miał kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem nie opuszcza pomieszczenia/szkoły do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Po uzyskaniu tych zaleceń dyrektor niezwłocznie informuje pracowników, i w razie wskazań stacji, rodziców uczniów.
§ 11.
-
W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem na terenie szkoły wszyscy pracownicy mają obowiązek stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
-
Zobowiązuje się pracowników do bieżącego śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/.
§ 12.
Z procedurą zostają zapoznani wszyscy pracownicy szkoły, potwierdzając ten fakt podpisem na oświadczeniu, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej procedury.