Nauczenie zdalne list do uczniów
ZDALNE NAUCZANIE – UCZEŃ
Wyobraź sobie, że masz konto w banku, na którym co dzień rano znajduje się 86 400 zł. W ciągu dnia możesz wydać tą kwotę na cokolwiek chcesz, jednak to co zostanie – przepada na zawsze. Gdybyś mógł korzystać z takiego konta, zapewne wkrótce znalazłbyś sposób na codzienne rozdysponowanie tej sumy co do grosza. Być może opracowałbyś strategię jak zainwestować złotówki, którymi dysponujesz, w celu osiągnięcia zysku w dłuższej perspektywie. Na pewno starałbyś się tak gospodarować pieniędzmi, żeby żadna złotówka nie przepadła. Zapewne zdziwisz się, ale w rzeczywistości jesteś klientem takiego banku, z tą tylko różnicą, że waluta którą dysponujesz, to sekundy. Codziennie masz do dyspozycji 86 400 sekund swojego życia. Te, których nie wykorzystasz – uciekają bezpowrotnie. Mimo faktu, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz czas jest ograniczony – mamy tendencję do marnowania go. (źródło nazwa.pl)
Przede wszystkim pamiętaj, że korzyści z czasu poświęconego na e-lekcje będą służyły TOBIE i TWOJEMU ŻYCIU. Program trzeba zrealizować w ciągu roku szkolnego, a wakacje będą później. Jest to szczególny okres, podczas którego możesz rozwinąć swoją samodyscyplinę, udowadniając , że jesteś odpowiedzialny. Jeśli nauczysz się tego teraz, później będziesz już umiał. Wtedy czeka Cię przejście do następnej klasy.
Do obowiązków ucznia należy:
-
Systematyczne realizowanie podstawy programowej ze wszystkich obowiązujących go przedmiotów
-
Korzystanie z zaleconych materiałów multimedialnych, przeglądanie szkolnej strony internetowej http://sp5.wolomin.org/ codziennie
-
Przesyłanie zadanych prac w sposób wskazany przez nauczyciela; z wiadomości i umiejętności nabytych samodzielnie w czasie kwarantanny uczeń będzie rozliczany.
-
W ramach potrzeb korzystanie z dyżurów/ konsultacji dla uczniów telefonicznych/emailowych/komunikatory – forma kontaktu wskazana przez szkołę lub nauczyciela
-
Umiejętności wspomagające samodzielną naukę w domu
-
organizacja czasu pracy.
-
systematyczność
-
samokontrola i dyscyplina
-
odpowiedzialność
-
umiejętność planowania, przewidzieć, określić, ile czasu i wysiłku potrzeba na opanowanie określonego materiału.
-
motywacja do nauki
Zasady dobrej organizacji pracy ucznia:
Oto kilka przydatnych rad Izabeli Mańkowskiej, autorki kompleksowego programu wyzwalającego potencjał dziecka (źródło: I. Mańkowska, „Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce”):
-
Przygotuj w domu swoje miejsce do pracy (biurko, półki na materiały i przybory szkolne).
-
Dbam o to, aby na biurku leżały tylko te materiały, które są mi niezbędne do nauki – bałagan rozprasza myśli i wtedy wolniej przyswajam wiedzę.
-
Pamiętaj o prawidłowym oświetleniu tego miejsca (biurko przy oknie, na biurku oświetlenie z lewej strony).
-
Biurko i krzesło dostosuj do własnego wzrostu (nie mogą być za niskie, ani za wysokie).
-
Przygotuj dostęp do Internetu lub wydrukowane potrzebne materiały
-
Ustal swój rozkład dnia, pamiętając o właściwych proporcjach między nauką a odpoczynkiem (to sprawi, że nauka i relaks staną się przyjemnością).
Rozkład dnia możesz spisać na dużym arkuszu szarego papieru i powiesić w swoim pokoju:
Przykład
-
8.00 wstaję
-
Wykonuję czynności poranne
-
9.00 rozpoczynam naukę z przerwami co 45 min., pamiętając, że należy zacząć od najtrudniejszego problemu, a skończyć na najłatwiejszym. Podczas nauki piję wodę
-
Podczas przerw wstaję od biurka i spaceruję, ruszam się, mogę wyjść do ogródka, otworzyć okno i patrzeć w dal – nie patrzę w żaden ekran, wykonuję ćwiczenia.
-
Staram się wykonać zadanie samodzielnie, lecz gdy mam wątpliwości, korzystam z pomocy rodziców ew. kontaktuje w sposób wcześniej proponowany z nauczycielem
-
Planuję godzinę obiadu np. 13.00
-
Odpocznę po obiedzie ok. 1 godz. – mogę nawet poleżeć i krótko się zdrzemnąć.
-
Jeśli jeszcze nie zrobiłem wszystkiego, po przerwie wracam do nauki
-
Zaplanuj godzinę, o której zakończysz naukę.
10. Czas na relaks – zrobię coś co lubię.
11. Po wykonaniu planu e-nauki nagrodą może być obejrzenie ulubionego serialu itp.
POMOCNE WSKAZÓWKI:
-
Nastaw sobie budzik przypominający o rozpoczynaniu i zakończeniu kolejnych etapów nauki i całego dnia.
-
Wykonam pomagające mi w nauce ćwiczenia Gimnastyki Mózgu (patrz artykuł na stronie serwisu „Zestaw ćwiczeń Kinezjologii edukacyjnej”).
-
Pamiętaj o aktywności fizycznej.
-
Żeby zachować koncentrację na nauce unikaj złodziei czasu albo inaczej rozpraszaczy
-
Z portali społecznościowych i innych przyjemności ekranowych korzystaj TYLKO we wcześniej ustalonych godzinach. Może być umowa z rodzicami lub z samym sobą.
-
Odkładaj rozmowy towarzyskie na przerwę lub po wykonaniu planu
-
Otwieraj TYLKO strony potrzebne do nauki.
WAŻNA SYSTEMATYCZNOŚĆ – powtarzaj plan dnia codziennie, wtedy Twój mózg i cały organizm będzie nastawiony na powtarzaną aktywność (np. w g. 9 – 13 wysiłek intelektualny). To tak jak z żołądkiem, przypomina o sobie, gdy przychodzi pora stałego posiłku. Tak się wyrabia NAWYKI.
Zasady bezpieczeństwa w sieci
1.Chroń swoją prywatność!
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
2. Mów, jeśli coś jest nie tak!
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
4.Szanuj innych w sieci!
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
5. Korzystaj z umiarem z internetu! – pod nadzorem dorosłych.
Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z internetu na stronie sieciaki.pl
Dasz sobie radę!
Powodzenia!