Światowy Dzień FAS
9 września
na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS
i właśnie dzisiaj w sposób szczególny
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 5
w Wołominie im. Polskich Olimpijczyków
(za przykładem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi) zachęca do przyłączenia się do działań kampanii społecznej
#FASOFF.
Razem, jednym głosem, mówimy:
#ciążabezalkoholu
#niepijwciąży
Przypominamy – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży! Alkohol uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne dziecka. Alkohol pity w ciąży przez przyszłą mamę może być przyczyną FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego.
To dramat dla dziecka na całe życie.
FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome)
PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY
FAS – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Cząsteczki alkoholu z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego. Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to mózg jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu i już w czasie ciąży może zostać uszkodzony.
Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie. Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa (1991, Journal of American Medical Association).
Istnieje wiele teratogenów (czynników powodujących trwałe zaburzenia budowy lub czynności organizmu w okresie życia embrionalnego lub płodowego), które zaburzają rozwój potomstwa, powodując wrodzone upośledzenia jak anomalie rozwojowe, zaburzenia funkcjonowania, opóźnienie wzrostu lub śmierć dziecka. Symptomy te obejmują :
-
Deficyty uwagi
-
Deficyty pamięci
-
Nadpobudliwość
-
Trudności z przyswajaniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze)
-
Niezdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów
-
Trudności w uczeniu się na błędach
-
Trudności w ocenie
-
Słabą kontrolę impulsów
Uwaga: Objawy te nie są „zaburzeniami zachowania”, ale rezultatem stałego, trwałego uszkodzenia mózgu (tzw. statyczna encefalopatia) i nie zależą od woli dziecka.
Dlatego też, tak ważne jest dla nas uświadomienie młodemu pokoleniu, jakie ogromne niebezpieczeństwo niesie za sobą picie alkoholu, szczególnie dla kobiet w ciąży.